Jak zvládnout zkoušky
Na následujících řádcích je uvedeno několik kroků, které by sis měl/a uvědomit,
pokud chceš úspěšně zvládnout zkouškové období.
0. (Bonusový) Krok - možnost předtermínu.
Předtermíny se konají před zkouškovým obdobím a pokud nemáš výrazně nabitý program, tak je určitě výhodné tuto možnost využít, neboť předtermíny většinou bývají “jednodušší“. Vyučující jsou na Tebe milejší a můžeš dostat lehčí otázky. Navíc budeš mít méně práce ve zkouškovém období.
1. Krok - Kdy je zkouškové období?
U zimního semestru to zpravidla bývá od 2. ledna do 1. února. U letního semestru to zpravidla bývá od 13. května do 30. června.
2. Krok - Kdy se mohu začít přihlašovat na jednotlivé zkoušky?
Tento krok je zcela určen vyučujícími. První termíny zkoušek obvykle bývají vypisovány v průběhu předchozího měsíce vzhledem ke zkouškovému období. U zimního semestru v průběhu prosince a u letního semestru v průběhu dubna.
3. Krok - Které předměty zahrnují zkoušku?
Je mnoho způsobů, jak se dozvědět tuto informaci. Například se můžete podívat na stránky STAGU a tam vyhledat všechny své předměty. Jeden po druhém si projdeš a v jejich detailech uvidíš, jestli vyžadují zkoušku k udělení příslušných kreditů.
Cesta: STAG – Moje studium - Vizualizace studia - kliknutím na volitelný předmět v tabulce zjistíš jeho hodinovou dotaci a také zda má zkoušku (Zk+) nebo ne. Další možnost je využít záložku Prohlížení - Předměty a vyhledat daný předmět (lze použít i na vyhledávání volitelných předmětů).
4. Krok - Jakým způsobem si mám rozvrhnout jednotlivé termíny zkoušek?
Záleží na několika faktorech:
Na obtížnosti předmětu
Pokud jsi málo zdatný/á v daném předmětu anebo je pro Tebe hodně náročný, tak doporučuji si dávat takovéto předměty na co nejbližší termíny, které jsou dostupné a do kterých si stihneš důkladně projít učivo. Je to hlavně z toho důvodu, že v případě neúspěchu máš ještě dost času na to, aby ses přihlásil/a na opravné termíny daných zkoušek. Některé předměty mají dokonce 3 pokusy zkoušek a měl/a bys uvažovat tak, abys je v případě největší nouze mohl/a využít všechny.
Na čase, který potřebuji k vyhledání a zpracování materiálů
Na základě racionálního využití času, který již byl zmíněn, bys měl/a uvážit, kolik času potřebuješ na přípravu dané zkoušky. Důležité je odhadnout kolik času Ti zabere shánění/vytvoření/stahování materiálů, ze kterých se budeš učit. Tady radši upozorňujeme na důvěryhodnost daných materiálů. Mnoho informací mohlo projít několikanásobnou interpretací různých studentů a vzniklé materiály mohou být chybné.
Na čase, který potřebuji k učení
V tomto případě je potřeba mít dobrý odhad a umět předpovědět, jak budeš v daném období „citově naladěn/a“. Určitě zde významnou roli hraje náročnost a Tvoje obliba daného předmětu. Pak už každý z nás má tušení, kolik informací je schopen „pojmout“ za určitou dobu.
Správný den
Dalším faktorem kromě času může být vybrání toho správného dne v týdnu. Každý člověk má dny, ve kterých je jeho výkonnost vysoká a ve kterých si dopřává odpočinku. Popřemýšlej o tom.
Množství předmětů
V případě, že Ti nevadí se učit mnoho předmětů najednou, tak si můžeš dovolit vybrat termíny zkoušek, které jsou relativně blízko u sebe. Avšak tento způsob dělá většinou studentům problém a tak si navrhují termíny zkoušek po sobě s patřičnými časovými rozestupy, například s týdenním rozestupem mezi obtížnými zkouškami.
Další věc, která ti může pomoct, je zeptat se starších kolegů, kteří ti rádi řeknou, jak pro ně byla zkouška lehká / obtížná a můžou ti dát užitečné rady, na co si dát pozor.
5. Krok - Jak probíhá zkouška?
Pokud se jedná o zkoušku, tak se od Tebe očekává, aby ses dostavil/a ve společenském oblečení. Když s sebou budeš mít index (který je nepovinný), máš tu možnost si nechat do něj patřičnou zkoušku zapsat.
K dispozici jsou 3 základní průběhy zkoušek:
Písemná
V tomto případě je dobré se vybavit propisovacími potřebami a listy prázdného papíru.
Ve většině případů budeš psát zkouškový test. Oprava testu může proběhnout bezprostředně po jeho napsání anebo se výsledky dozvíš později. Většinou je najdeš ve STAGU či v aplikaci Univerzita.
Ústní
Ve většině případů bys neměl/a potřebovat propisovací potřeby ani listy prázdného papíru, ale lepší mít tyto věci u sebe. Nikdy totiž nevíš, jak se zkoušení bude vyvíjet.
V tomto případě hodně záleží na vyučujícím. Na začátku Ti buďto bude vybrána zkoušková otázka anebo si otázku vylosuješ sám/a. Pak už záleží jen na Tobě.
Písemná i ústní
V tomto případě je dobré se vybavit propisovacími potřebami a listy prázdného papíru jako u písemné zkoušky.
Z počátku Tě čeká zkouškový test a potom ještě dodatečné ústní zkoušení. Většinou ústní zkoušení bývá formou vysvětlování/obhajoba toho, co jsi napsal/a do zkouškového testu. Zkoušející po Tobě může chtít danou informaci rozšířit anebo, v nerozhodném případě ohledně známky, Ti může položit zcela novou otázku, na kterou jsi v testu nenarazil/a. Záleží pouze na vyučujících.
6. Krok - Zkouškové období již začalo a mně se nepodařilo úspěšně projít zkouškou, co mám dělat v tomto případě?
Hlavní je se podívat do STAGU (Zápis na termíny), kde znovu nahlédneš na výpisy zkoušek z předmětu, u kterého jsi neuspěl/a a vyhledáš takové termíny, které mají ve svém „Sdělení o termínu“ patřičnou informaci o tom, že se jedná o druhý pokus dané zkoušky.
Opravné termíny se mohou vyskytnout i po konci zkouškového období.
7. Krok - Závěr zkouškového období.
Pokud jsi úspěšně absolvoval/a všechny/některé Tvoje zkoušky a chceš se ujistit, že nabudeš daného počtu kreditů, tak je dobré se podívat do STAGU. Nalezneš tam seznam všech předmětů za určitý rok, jejich zápočty a příslušnou známku ze zkoušky.
V případě, že nenalezneš patřičnou známku ze zkoušky v dané kolonce, tak buďto vyučující ještě nestačil výsledky zadat do systému anebo mohlo dojít k chybě. Pokud nastala takováto chyba, tak budeš muset dokázat, že jsi úspěšně absolvoval/a danou zkoušku za pomoci Tvého indexu, do kterého jsi si nechal/a při zkoušce známku zapsat. Nemělo by se tak však stát a vše se dá vyřešit domluvou.