Prezentování


Nejenže se nevyhneš psaní různých semestrálních prací, ale také budeš dost často čelit prezentování své práce, sebe nebo skupinového projektu. Na to je třeba se připravit!





Jak (se) prezentovat?


Nezoufej, i ti největší řečníci vždy měli, mají a budou mít trému.

Prezentování ale není jen výsledný projev před tvými kolegy. Pokud chceš jednou zazářit, tak schopnost prezentování sebe a svých myšlenek je jednou z nejdůležitějších. Nezáleží však jen na tom, jak to ten den ukecáš, což se stává často ve škole, ale mnohem důležitější je tvá celková příprava.

Začneme tedy pár tipy k přípravě na prvotřídní prezentaci. Pokud chceš být originální, vystoupit z řady a zaujmout, tak první krok by měl být, že když máš 6 hodin na prezentaci, tak 6 hodin makej a nebuď jako ostatní, kteří si z toho 4 hodiny jen stěžují, že mají dělat prezentaci. Ano, když budeš machr, uděláš super prezentaci i za hodinu, ale to teprve přijde!

Kašli na předlohy od PowerPointu, které vidíš každý týden minimálně jednou, vytvoř si svoji předlohu, vygoogli lepší, nauč se s Prezi nebo doporučujeme Canvu!

Tvorba vlastní předlohy se může zdát na první pohled neskutečně složitá, ale rozhodně není. Je možné najít na googlu jednoduché návody, nebo využít nespočet šablon v Canvě.





Nikdy nezapomínej na pravidlo, že méně je někdy více! Do prezentace dej jen pár bodů, zvol jednoduché (ideálně světlé) pozadí, ať všichni na prezentaci dobře vidí a máš prostor ukázat, že o tom opravdu něco víš a nejsi jen tupá ovce, která umí jen číst.




Obsah obrázku text, software, Písmo, snímek obrazovky<br/><br/>Popis byl vytvořen automaticky




S jednoduchostí souvisí třeba i kombinace barev a volba fotek. Použij vždy 2-3 barvy v celé prezentacijednotný styl fotek či obrázků (vlastní fotky/umělecké/kreslené obrázky/..) a vždy si dej pozor na autorská práva.

HOT TIP: používej upřesnění vyhledávání v google obrázcích.




Další tipy k samotné tvorbě prezentace a mnohem víc se dozvíš na YouTube.





Teď se přesuneme k tomu samotnému dni P:



den Prezentace


Začneme dalším známým faktem: Nikdy nedostaneš druhou šanci udělat první dojem. Toto moudro je velmi důležité nejen při seznamování ale také u prezentací! Proto můj tip je, když už nemáš čas a jsi nervózní, nepředstavuj si všechny nahé, jen se naprosto perfektně nazpaměť nauč první 3 věty své prezentace včetně pozdravu. Nejen, že tě to uklidní a opadne z tebe tréma, ale budeš vypadat i sebejistě a uděláš tak ideální první dojem! 


Když už jsme se rozmluvili a setřásli alespoň trochu trému, je důležité udržet tempo a nedělat kraviny. Soustřeď se na lidi, najdi si někoho, kdo opravdu dává pozor a vždy se na něj/ni podívej, když máš pocit, že všechny nudíš/štveš apod. 

Mysli na to, že se nehodí mít ruce v kapse, žmoulat papír, neustále zběsile přešlapovat, máchat rukama nebo se naopak vůbec nehýbat a stát jako solný sloup. Snaž se to podat přirozeně! Pokud to nejde, nech tomu volný průběh, hlavně nepanikař. 

Pak už jen stačí vyhnout se sprostým slovům, nářečí a dát si pozor na parazitní slova (neříkej často „eeee“, jakože, jakoby, prostě, apod.). 

Když jde o opravdu důležitou prezentaci, na kterou se chystáš týdny, mám dvě skvělé rady

  1. Natoč se – uvidíš a uslyšíš i to, co by tě ani nenapadlo, že děláš špatně 
  2. Řekni svou prezentaci všem! – začni babičkou (ta je nejmírnější) a postupně se propracuj přes všechny členy domácnosti až třeba ke kolegyni/kolegovi. 


Teď už jen poslední rada: držte se stanoveného času. Vždy nějaký je a nechcete, aby všichni usnuli nebo naopak nastalo trapné ticho, kdy jste si připravili 20minutový prostor pro dotazy a nikdo se neptá. 

 

TIP na závěr: Buď svůj/ buď svá a nesnaž se být někým jiným, diváci to poznají. Více ve videu od Projectu IDEA.